Fritt broderi och akvarell

12072018-IMG_7139

Hemma igen efter ytterligare en vecka på Fridhem folkhögskola. Denna gång var det dags för Ria (Roes) och min gemensamma kurs i fritt broderi och akvarell och konsten att bygga en bild. Tretton ivriga deltagare hade förväntansfullt mött upp.

Att förena den långsamma broderiet med den snabba akvarelltekniken är en utmaning och ett äventyr. Nu var det fjärde gången vi genomförde kursen och på vägen har vi lärt oss massor om hur man bäst kan få det att fungera.

För fyra och en halv dagar är inte mycket tid att huttla med: två dagar var och en halv fredag att dela på. Hinner man lära sig något över huvud taget?

Det blev faktiskt en rolig vecka med en fin grupp, en vecka som blev allt varmare och även om molnen ibland försökte bulla upp sig lite hotfullt åskgrå så kom inte en enda droppe över Svalöv och Fridhems folkhögskola. Allt svettigare blev det med var dag som gick, inte ens i skuggan fanns det svalka att få.

Så vad gjorde vi, vad hann vi med?

Ria började med en svartvit övning med hus, teckning och målning. Plus en hel del teori i kompositionslära.

13072018-IMG_7164

Nästa dag, tisdagen, började jag broderiet med en klassisk komma-igång-övning med i ett nytt format denna gång.

Jag ville fortsätta med det svartvita och temat var Transperans i två övningar.

Första övningen sydde vi på svart genomskinligt organdityg med svarta och vita garner, tunna och tjocka.

Stygnen fick bli de man kunde, här fanns inte mycket tid för regelrätta stygnövningar. Men eftersom flera deltagare inte broderat så mycket sen skoltiden, fick jag slänga in lite undervisning i några av mina favoriter, kråkspark, kretastygn och bayeuxstygnet.

Men det kom senare.

10072018-IMG_7016

10072018-IMG_7004

10072018-IMG_7013

10072018-IMG_7005

10072018-IMG_7014

10072018-IMG_7015

10072018-IMG_7011

10072018-IMG_7010

 

På Eftermiddagen följde nästa transperans-uppgift. Först en övning i att skapa en abstrakt bild med genomskinliga tyger, organdi och tyll.

Därefter, med samma tyger, försöka översätta målningen på huset till ett broderi.

Det blev jättefina broderier som jag faktiskt missade att fotografera.

Varför?

Så himla synd.

Antagligen var det värmens fel, ibland slår det bara slint i sommarhettan.

Rias andra dag handlade om att blanda gröna färger, att måla husbilden igen, denna gång i gröna toner. Samt att plocka in lite blad och måla av.

Dessutom teori, bl a om hur man bygger upp en landskapsbild.

Dagen sista uppgift var att göra ett akvarelltryck med hopsamlat växtmaterial. Det är en rolig uppgift som ger underbara bilder där slumpen fått jobba ostört under natten.

På morgonen därpå är det lite av julafton med paketöppning.

12072018-IMG_7098

12072018-IMG_7137

Sen blev det torsdag och broderidag igen. Då blev det måleri på vlisofix, måleri på tyg, måleri på silkespapper.

Vlisofixmålningen blir utgångspunkt till en landskapsbild, målningarna på tyg inbjuder till stygnövningar, silkespappret ska vi använda dagen därpå.

 

 

Fredagen, som dessutom var den trettonde, är den stora uppbrottsdagen som inte ger mycket arbetsro. En lagom dag för teori, genomgångar och lite om montering av bilder.

Jag började dagen med att introducera den ädla konsten att knåda papper, nu kom det målade silkespappret till användning. Det färdiga pappret kan sedan användas som tyg och integreras i broderier.

Sista dagen visar Ria som alltid hur hon man kan måla ett hus med bara två färger.

Det är samma magi varje gång, att se med vilken skicklighet Ria umgås med färg och pensel.

13072018-IMG_7171

13072018-IMG_7176

Efter lunch avslutar vi veckan som alltid på Flinckmans café fem kilometer bort i Sireköpinge. I den mysiga trädgården under ett stort parasoll fikar vi med gott hembakt och tar farväl från varandra denna gång.

Och det är ju alltid lite sorgligt.

09072018-IMG_6999

Nu blir det två veckors ledighet, sen sticker jag till Capellagården på Öland för samma kurs med Ria.

Också något att se fram emot.

SaveSave

About henrietteo

Jag är utbidlad och sedan många år verksam som textilkonstnär, arbetar framför allt med fritt broderi. Jag ställer ut runt om i landet, arbetar med uppdrag, har kurser och håller workshops. besök mig gärna på instagram: henrietteousback

One comment

  1. Eva Albrektsson

    Åh vad härligt ni verkar haft det!, Lite annan färgställning och utförande av kursen… skulle kunna ha gått i sommar också men annat kom i vägen… nästa år??.. tack för att du delar med dej!!💜

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: