Det är nu ett år sedan utställningen Sagolikt visades på Dergårdsgalleriet i Lerum. Jag har här på bloggen visat mina bilder i olika inlägg med förklarande text, men aldrig visat bilder från själva utställningen.
Det gör jag här och nu.
Tillsammans med min gamla vän, keramikern Gunilla Fridholm och hennes dotter Sara Aurora Waters gjorde jag förra året en utställning med sagan som utgångspunkt.
Det finns mycket inspiration att hämta i den alternativa verkligheten som följt människan sen lägereldens tid, det som är sagan, myten, den magiska berättelsen.
Och det finns många vägar in i detta förtrollande land. Vi har provat var sin stig, en keramiker, en dräktskapare, en brodös:
att i keramik humoristiskt om- och nytolka sagans figurer, att i förtrollande klädskapelser låna glans och magi från sagans värld och att i broderade bilder ta fasta på sagans psykologiskt symboliska narrativ och färger.
Utställningen hade vi på Dergårdsgalleriet i Lerum, i konstföreningen Konstvännernas regi.
Rödluvan:

Rödluvan, 90 x90 cm
Korpbröderna:

Korpbröderna, 90 x 90

Gunilla Fridholm

Gunilla Fridholm

Gunilla Fridholm

Gunilla Fridholm

Gunilla Fridholm

Sara Aurora Waters

Sara Aurora Waters

Sara Aurora Waters: Snödrottningen
Några av de nio randöttrarna:

Henriette Ousbäck: Randöttrarna

Henriette Ousbäck: Randöttrarna

Henriette Ousbäck: Randöttrarna

Henriette Ousbäck: Randöttrarna

Henriette Ousbäck: RandöttrarnaSpinna Halm
Spinna halm:
Sagans färger: Svart rött vitt: